Created with Sketch. Created with Sketch.

Points

Points will be scored the best 6 out of 8 races. 1 substitute driver will be allow during the season

DQ's will be scored 0 and will not count towards a drop

Must attend 6 out of 8 races to be prize eligible

Points classes are 80% payback and 1/3 of the field

 

Points Results after Round 8 

The results in each class are for the Best of 6 out of eight races for the 2020 Season unless otherwise noted.

 

Beginner Outlaw #290  https://organization.mylaps.com/championship/view.jsp?id=84960 

Top # 3 

1.  Jayden Stone  745

2.  Tyler Buzze  585

3.  Brody Measmer 540

 

Box Stock Outlaw#330  https://speedhive.mylaps.com/Championships/84783 

Top #3

1.  Brody Snyder  490

2.  Tylen Trammel 465

3.  Gavin Smith 335

 

Pee Wee- https://speedhive.mylaps.com/Championships/84804 

Top # 4        ****Update to Position***

1.  Brody Measmer  770

2.  Deegan Nichols  735   tied

3.  Colt Klutz  735  tied

4.  Grayson Lavinder 635

 

Jr. 1 Green  https://speedhive.mylaps.com/Championships/84794 

Top # 3

1. Jaydon Stone 770

2.  Thomas Fulcher 675

3.  Matthew Holte 565

 

Jr. 3  https://speedhive.mylaps.com/Championships/84957

Top #3 

1.  Kynzie Golden 745

2.  Collin Dixon 335

3.  Mekhi Hershaw  290

 

Jr. Champ https://speedhive.mylaps.com/Championships/84800 

Top #3

1. Hunter Morgan  630

 

 Jr. Sportsman Champ https://speedhive.mylaps.com/Championships/84795

Top # 2

1.  Hunter Morgan  765

2.  Brody Snyder 715

 

Clone Champ #425  https://speedhive.mylaps.com/Championships/84784 

Top #4

1.  Devan Newman 690

2.  Ronald Housman  685

3.  Kolby Dale  680

4.  Shawn Rogers  655

 

Clone #425  https://speedhive.mylaps.com/Championships/84805 

Top #5

1.  Dick Timmons 750

2.  Cole Sloan  635

3.  Devan Newman 600

4.  John King 595

5.  Arthur Cronce 570 * update

 

Clone Heavy #375 https://speedhive.mylaps.com/Championships/84785 

Top #4

1.  Doug Stearly  770

2.  Reed Hatchett  660

3.  Carter Hampton  630

4.  Jonathon Goodpasture 530

 

Medium #350  https://speedhive.mylaps.com/Championships/84807

Top # 4

1.  Doug Stearly  735

2.  Carter Hampton 670

3.  Canton Elswick 595

4.  Kaitlyn Hurd  560

 

Clone Lite #325(Best 4 of 6) These points are "before" the best 4 out of 6 points have been calculated.  

https://speedhive.mylaps.com/Championships/84786

Top #4   ****Updated Position results****

1.  Richard Schoffner 510

2.  Tyler Prosperi 490  tied

3.  Kaitlyn Hurd 490   tied

4.  Kynzie Golden  460

 

Future Stars/Kid Karts https://organization.mylaps.com/championship/view.jsp?id=84801

 

Dyno Cams Hobby Stock Predator Medium #375  

https://speedhive.mylaps.com/Championships/84803 

Top # 4 

1.  Buck Ratliff  745

2.  Mike Hall  730

3.  Justin Anderson  670

4.  Canton Elswick  645

 

Dyno Cams Hobby Stock Predato#400  

https://speedhive.mylaps.com/Championships/87171 

Top # 5    ***Update to Class Position***

1.  Buck Ratliff 725  

2.  Carter Hampton 720 tied

3.  Tyler Lambert 720  tied

4.  Thomas Canady 675

5.  Justin Anderson 660

 

Dyno Cams Hobby Stock Super Heavy #425  https://speedhive.mylaps.com/Championships/84792 

Winner:

1.  Thomas Canady 750

 

Limited Modified- https://speedhive.mylaps.com/Championships/84806 

Top #2

1.  Thomas Youngblood 730

2.  Ian Habiuk 710

 

A bonus of 25 points will be awarded to each competitor that competes in all eight points races.

Should a tie in point occur, the tie breaker will be the number of wins, followed by 2nds and so on